לאתר הגלריה.JPG

current exhibition.

16.9-22.10.22

שורש סגול

מיכל קריגר מוטולה

אוצרת: סיון פיינזילבר יורן ז"ל

פתיחה חגיגית יום שישי 16.9.22 בשעה 11:00

 

שיח גלריה עם האמנית מיכל קריגר מוטולה 

יתקיים ביום שבת 1.10.22 בשעה 11:30

 

במסגרת השיח תציג האמנית את המחקר שלה

בתים עגולים בתים מרובעים

איך יצאנו מהמערה והגענו לבית המגורים

 

מיכל קריגר מוטולה היא אמנית וצלמת, החוקרת בתים וסביבות מגורים. בתערוכת היחיד שורש סגול היא מפנה את המבט אל הבית שבו גדלה, ובוחנת אותו מתוך פרספקטיבות שונות.

התערוכה בנויה כמיצב תיעודי רב-תחומי, שבו חלל הגלריה מתחקה אחר בית הוריה, על חלליו השונים, וממקם את הצופה בסביבה חדשה, היסטורית ופואטית, המציפה עדויות של חומר וצבע, מעלה שאלות של תרבות, סגנון וזכרון, ותעתועים שבין שפע חושי למינימליזם.

המיצב שוזר יחד צילומים תיעודיים של חדרים, חפצים ומקטעים שונים של בית ההורים, וידאו המתעד פעולה של שגרה חגיגית, ואובייקטים פיסוליים הבנויים מחפצים ביתיים יומיומיים, מהארכיון המשפחתי של האמנית. במהלך התערוכה תציג קריגר מוטולה את ההרצאה בתים עגולים בתים מרובעים - המבוססת על מחקרה בשנים האחרונות, אודות מעבר האדם ממגורים במערות לבתים.

שורש סגול הוא ביטוי יצירתי של תהליך פרידה והתבוננות לאחר מות ההורים, והצעה להתבונן במרכיבי זהות ותרבות של הוויה ישראלית תל אביבית בורגנית של שנות ה -60 -80, שדרך ההתבוננות עליה, מספרת משהו על החברה שלנו. במעשה התיעוד של הבית, שפורק מאז, ובמעשה הריקון שלו, קריגר מוטולה יוצאת החוצה אל המרחבים, אל בית ואל שפה משלה.

אוצרת התערוכה, סיון פיינזילבר יורן, נפטרה כחודש לפני מועד הפתיחה. הכינוי הראשון שהעניקה  לתערוכה היה ״אם הבית״, בעקבות עדנה קריגר, אמה של מיכל, שהיתה אישה מלאת תשוקה לצבע, עיצוב ואמנות. השם מהדהד היום גם את אישיותה הרב-גונית והמלכותית של סיון. תערוכה זו מוקדשת לזכרן.