top of page
נטע עמיר_סבתא זאב 2.jpg

Train of Thought

Tamar Nix

Anat Gatenio

Curator:

2022

מבנה סרוג הבנוי מצורות מעוגלות, שמשתלטות על חלל הגלריה עומד במרכז התערוכה "חוט מחשבה" שתיפתח ב-11 בפברואר בגלריה פריסקופ. בתערוכה מציגה תמר ניקס – מעצבת מוצר ומעצבת טקסטיל בהכשרתה - מיצב העשוי מ-1500 מטרים של בד, חתוך לרצועות שנסרגו במאות שעות של סריגת קרושה ידנית. לצד המבנה המרכזי, עיצבה ניקס ספת ישיבה צבעונית המבוססת אף היא על טכניקת הקרושה, בניסיון לבנות אובייקט תלת-מימדי מטקסטיל ביחידה אחת (one take).


לולאה על גבי לולאה יצרה תמר ניקס מבנה מותאם-חלל, כאשר הטקסטיל מכתיב את הקונסטרוקציה עצמה, ו- 50 כדורים רכים משמשים לתמיכה, ומיצרים צורניות מורפולוגית שמאזכרת חלקיקים אורגניים בטבע ובגוף האדם. החזות המולקולרית - שכמו מתרגמת את תאי הגוף לקנה מידה אדריכלי - והמתח שנוצר במפגש בין הגמישות של החומר ובין המבניות התלת מימדית, מפיחים רוח חיים במבנה שמשתלט ומתפשט בחלל הגלריה כמבקש לפרוץ החוצה.


סריגת המיצב נעשתה בעבודת יד, אולם מתבססת על הוראות עבודה שנוצרו בעזרת אלגוריתם, שפותח על ידי Ozguc Capunaman ושותפיו - קבוצת חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה. החוקרים יצרו אפליקציה המתרגמת גוף תלת-מימדי להוראות מדוייקות לסריגת קרושה, והיום משתפים פעולה עם תמר ניקסת שבימים אלו שוקדת על מחקר באותו תחום במעבדת MTRL בטכניון בהנחיית פרופ' אהרון שפרכר ואדרכ' איילת כרמון.


במחקרה מפתחת ניקס מערכת רובוטית שתוכל לסרוג מבני טקסטל בקנה מידה אדריכלי, בזמן קצר בהרבה וללא הפסקות, בדומה לשיטת העבודה של מדפסת תלת מימד.


תמר ניקס: "בזמן שמדפסות התלת מימד משתכללות מיום ליום ומנגישות את השימוש בחומרים פלסטיים לייצור מבנים רחבי היקף ומוצרים מתקדמים שנוגעים בכל תחומי החיים, נותר העיצוב הטקסטילי בתלת מימד מחוץ למהפכה. מוצרי הטקסטיל עדיין תלויים ברובם ביד אדם שאינה מאפשרת


ייצור ועיצוב מבנים ומוצרים בקנה מידה גדול. תערוכה זו והמחקר הרובוטי שאני עורכת כיום מתבססים על אותו נרטיב שמאפיין את עבודתי כמעצבת: מעבר חכם מדו מימד לתלת מימד, נושא שמעסיק היום את טובי המעצבים והאדריכלים בעולם."


דברי האוצרת, ענת גטניו: "חיבורים בין אמנות ומדע, מיחשוב וקראפט עניינו את תמר ניקס מראשית דרכה כמעצבת. בתערוכה ניתן דגש ומיקוד על היבטים אלה אך ניתן לראות בה גם עקרונות עיצוביים המאפיינים את מכלול יצירתה כמעצבת: יצירת אובייקטים תלת-מימדיים מטקסטיל ללא תפירה, שימוש בחומר אחד בלבד, שימוש במודול צורני החוזר על עצמו, צורניות אמורפית השואבת את השראתה ממקורות אורגניים, נטיה למלאכת-יד ועמלנות סיזיפית לצד שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות.


"תמר ניקס יצרה מבנה סרוג הבנוי מצורות מעוגלות, זהו מבנה שמאפשר לצופה התבוננות מבפנים ומבחוץ כך שניתן להיכנס לתוכו ואף להקיף אותו בחלקו. תכנון המבנה ממודול כדורי החוזר על עצמו שוב ושוב, יוצר סוג של מבנה שמנסה לצאת מתוך החלל אל האינסוף".


"הצורה הכדורית שכיחה כיוון שהכדור יוצר פני שטח גדולים בנפח קטן. ההשראה לצורניות המורפולוגיות והאמורפיות של המבנה מגיעה מצילומי תאים במיקרוסקופ אותם ראתה על שולחן העבודה של אביה הנוירופיזיולוג, שעסק בחקר תאים במוח".

bottom of page